Hyvät SaiMelaiset!
Ensimmäiseksi KUTSU ma 26.5 METSÄRETKELLE, toiseksi 8.5 metsäretken kuvakertomus ja kolmanneksi Lappeenrannan kaupungin lausuntopyyntö eteläisestä osayleiskaavasta.
Puheenjohtaja on polkenut taimia maahan Imatralla SISU-putkella nyt jo 2 viikkoa. Siksi metsälehdet odottavat lukemista ja koosteiden tekemistä sekä Kuntaliitolle lähetettävä kirjelmä muokkaamista!
Mukavia istutus- ja metsänhoitokelejä,
Irma, pj
040 555 4228
1) Tervetuloa metsäretkelle jäsenemme Timo Saaraisen metsään Lappeenrannan Varis-Lavolan kylään
Aika: ma 26.5 klo 17 - noin 20. Kimppakyydillä lähtö klo 16:30 Mhy:n parkkipaikalta, Lavolankatu 10, Lappeenranta.
Ilmoittautuminen: ilmoittaudu tarjoiluiden mitoittamiseksi viimeistään pe 23.5 Irmalle (irmawelling.iwell@gmail.com).
Retkikohde: Suurisuontie 10 (varastopaikka), Lappeenranta (Varis-Lavolan kylä)
Oppaana: Timo Saarainen
Teemoina:
- Hirvivahinkojen torjunta latvasuojien ja Tricon avulla
- Kirjanpainajatuhojen torjunta kuoriaisansojen avulla
2) Kuvakertomus metsäretkestä Marja Kaupin Harvionmäen metsiin 8.5.2025
Retken teemana oli mahdollisten jatkotoimenpiteiden esittäminen Marjalle ottaen huomioon Marjan monimuotoisuuden ja suojeluarvojen edistämistavoitteet.
Kuvio 5, pellolle istuttamalla perustettu visakoivikko
Kuva 1. Kuvion 5 visakoivikko. Kuvaaja Irma Welling.
Havainnot:
-Visakoivut jääneet visautumattomien rauduskoivujen varjoon ja niiden kasvu on pysätynyt.
-Visakoivuja ei ole karsittu, laatu jäänyt heikoksi ja osa on lahonnut.
-Koivikkoa ei ole harvennettu, koivujen elävä latvus on vaarassa supistua.
Toimenpide-ehdotus:
-Viallisten ja huonolaatuisten visojen poisto.
-Harvennetaan visautumattomat rauduskoivut tiheyteen 900-1000 kpl/ha.
Kuvio 6, istutettu kuusta, n 30 vuotiasta
Havainnot:
-Kasvaa nyt kuusta ja koivua.
Toimenpide-ehdotukset:
-Harvennetaan tiheyteen 1200 kpl/ha suosien monimuotoisuuden edistämiseksi koivua.
-Marja merkkaa riistatiheiköitä ja suojeltavat puut.
Kuvio 6.1, jyrkänne ja sen alusmetsä
Havainnot:
-Merkitty ML 10 §:n mukaiseksi jyrkännekohteeksi ja jyrkänteen välittömäksi alusmetsäksi. Jyrkänteiden edellytetään olevan pääosiltaan vähintään 10 metriä korkeita.
-Jyrkänne on länteen eli lähinnä pahteinen, mutta sillä ei kasva mielenkiintoisia maksaruohoja/mäkitervakukkia yms.
Kuviot 7 ja 3, kallionpäällä mäntyä ja kuusta
Kuva 2. Marjan johdolla retkeläiset kuviolla 3. Kuvaaja Juha Mikkola.
Kuva 3. Metsä- ja luontoasiantuntijamme Seppo Vuokko (oikealla) ja Seppo Repo löysivät mäntykukkia. Kuvaaja Irma Welling.
Kuva 4. Retkeläiset tähyilemässä kuusen latvasta tähtikirjaajan tuhoa. Kuvaaja Juha Mikkola.
Kuva 5. Sammalten pöyhijäksi Seppo Repo ehdottaa mustarastasta. Kuvaaja Irma Welling.
Havainnot:
-Kaarnakuoriaiset (kirjanpainaja, tähtikirjaaja ym) tappaneet kuusia.
-Kallionpäällys liian karu maaperä kuusille.
Toimenpide-ehdotukset
-Kuolleet kuuset jätetään pystyyn lahoamaan. Maalahopuut jätetään maahan.
-Kuuset harvennetaan pois ja huonokuntoiset männyt myös.
-Marja merkkaa riistatiheiköitä ja suojeltavat puut.
Kuviot 4 ja 8, kuusta pääasiassa ja lehtipuuta
Havainnot:
-Tiheikköä, myös raivattavaa risukkoa.
Toimenpide-ehdotukset
-Raivataan risukot ensin ennen harvennusta.
-Harvennetaan suosien koivua.
-Ojia ei tukita.
-Kuvion 8 haavikko pitäisi harventaa, mutta levittääkö se haapaa lisää?
-Marja merkkaa riistatiheiköitä ja suojeltavat puut.
Seppo Vuokon terveiset:
-Pellolle perustettuun metsään tulee mustikkaa vasta ensimmäisen päätehakkuun jälkeen.
Kuva 6. Nautimme retkikahvit + mehut Marjan mökin pihalla. Kuvaaja Juha Mikkola.
Retken päätteeksi Marja huokaili paljoja neuvoja ja toimenpide-ehdotuksia sekä pohti onko monimuotoisuutta ja luontoarvoja huomioitu niissä riittävästi.
Isot kiitokset Marjalle ja Sepoille sekä kaikille aktiivisesta osallistumisesta!
3) Tiedoksi lausuntopyyntö kaavaluonnoksesta: LAPPEENRANNAN KESKUSTAAJAMAN OSAYLEISKAAVA 2030, ETELÄISEN OSA-ALUEEN VAIHEEN 2 OSAYLEISKAAVA
Niiden, joilla on maa-tai metsäomaisuutta tällä eteläisellä alueella, on syyt valpastua!
Eteläisen osa-alueen vaihe 2 sijaitsee Lappeenrannan keskustaajaman eteläpuolella. Suunnittelualueen koko on noin 4 720 hehtaaria. Suunnittelualueeseen sisältyvät Ihalaisen kaupunginosa ja pieni osa Mäntylän ja Kuuselan kaupunginosia, Hanhijärven, Hanhikempin, Vihtolan, Tukialan, Rantalan Karkkolan, Kalliokosken, Kaipialan, Mielon, Suokkaankylän, Rasalan ja Lasolan kyläalueet, Karhusjärven länsipuoli kallioalueineen sekä Heinsuon alue. Hanhijärvi, Kaislanen ja Karhusjärvi kuuluvat kaava-alueeseen osittain ja Säinjärvi kokonaisuudessaan.
LAUSUNTOPYYNTÖ 12.5.2025 Dnro LPR/1179/10.02.02/2018
Lappeenrannan kaupungin Kaupunkikehitys-toimialan kaupunkisuunnittelun vastuualue pyytää lausuntoanne osayleiskaavan kaavaluonnoksesta.
Osayleiskaavatyön tavoitteena on yhdyskuntarakenteen tiivistäminen ja eheyttäminen taajama-alueilla. Olemassa olevia kyläalueita tullaan kehittämään taajaman läheisenä maaseutuna keskustaajamaa hajauttamatta. Samalla varmistetaan maaseudun monipuolisen yritystoiminnan edellytykset. Kaavan tavoitteisiin kuuluvat myös luonnonympäristöjen ja -arvojen huomioiminen ja turvaaminen, Karhusjärven kallioalueen virkistyskäyttömahdollisuuksien tutkiminen, hyvien yhtenäisten peltoalueiden ja talousmetsien osoittaminen sekä pohjavesien hyvän tilan turvaaminen. Lisäksi kaavan tavoitteissa on huomioitu merkittävien kulttuuriympäristöjen arvojen säilyttäminen, Ihalaisen kaivos- ja teollisuustoimintojen ja tulevaisuuden turvaaminen, yhdyskuntateknisten verkostojen ja alueiden tarpeiden sekä alueelle aiheutuvien ympäristöhäiriöiden huomioiminen. Osayleiskaava laaditaan oikeusvaikutteisena sekä suoraan rakentamista ohjaavana.
Osayleiskaavaluonnos
Osayleiskaavaluonnos aineistoineen on nähtävillä mielipiteiden ja lausuntojen keräämistä ja lausuntojen antamista varten (AKL 62 §, MRA 30 §) 19.5. – 31.8.2025 kaupungin verkkosivulla (lappeenranta.fi/kaavoitus > nähtävillä olevat kaavat) sekä Lappeenrannan kaupungintalon asiakaspalvelukeskus Winkissä (Villimiehenkatu 1, 1.kerros). Aineisto julkaistaan kaavan verkkosivuilla 19.5.2025.
Osallistuminen
Osayleiskaavan alueen maanomistajilla, vuokralaisilla, yrittäjillä ja muilla osallisilla on mahdollisuus osallistua kaavaprosessiin kommentoimalla kaavaluonnosta 19.5. – 31.8.2025. Osallisia kuullaan myös myöhemmin kaavaprosessin aikana mm. kaavaehdotuksen nähtävilläolon aikana. Aiemmin osayleiskaavan osallistumis- ja arviointisuunnitelmasta jätettyihin lausuntoihin ja mielipiteisiin sekä niihin laadittuihin vastineisiin voi tutustua osayleiskaavan liitteenä olevasta vuorovaikutusraportista.
Osayleiskaavaa käsittelevät asukastilaisuudet pidetään keskiviikkona 4.6.2025 klo 17–19 Lappeenrannan kaupungintalon Valtuustosalissa (Villimiehenkatu 1, 01.krs Lappeenranta) ja torstaina 5.6.2025 klo 17–19 Hanhijärven kylätalolla (Hanhijärventie 390, Lappeenranta).
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti